Psychická odolnost

Posilování pozitivní inteligence (PQ) a pozitivních mentálních svalů našeho mozku je cestou k větší výkonnosti, vyrovnanosti a životní spokojenosti. Získáváte větší vnitřní sílu, jistotu, odvahu a odhodlání pouštět se i do náročných výzev.


3 kroky k psychické odolnosti

1. Schopnost odhalovat sabotéry

Klíčem k psychické odolnosti je oslabení tzv. vnitřních sabotérů (negativních myšlenkových vzorců a omezujících přesvědčení). Naši sabotéři generují veškerou "negativitu" tím, jak reagují na výzvy, které nám do života přicházejí. Negativní emoce - jako stres, úzkost, nespokojenost, pochybnosti o sobě, frustrace, lítost, pocit hanby, viny či pocit neštěstí - a s nimi spojené myšlenky, vypovídají o tom, že náš život ovládají právě sabotéři.

Celkem rozeznáváme 10 typů sabotérů - patří mezi ně "soudce" (judge), "vedoucí" (controller), "vyhýbač" (avoider), "oběť" (victim), "puntičkář" (stickler), "hyperúspěšný" (hyperachiever), "neuspokojitelný" (restless) a další. 

Mentální zdatnost vyžaduje schopnost sabotéry a jejich myšlenky včas zachytit a zneškodnit, tzn. přeměnit je na pozitivní.

2. Schopnost sebeovládání

Nemáte plnou kontrolu nad svou myslí. Pokud byste měli, rozhodli byste se zcela umlčet sabotéry ve vaší hlavě. Rozhodli byste se nestresovat se tím, co nemůžete ovládat, zahnali byste pochybnosti o sobě, okamžitě se zotavili ze zklamání a trávili málo času hněvem, lítostí nebo vinou. Dobrou zprávou je, že svou mysl můžete trénovat pomocí opakovaných krátkých 10sekundových cvičení, tzv. PQ Reps. Naučíte se ovládat svůj mozek a své myšlenky místo toho, aby vás řídil mozek ovládaný sabotéry.

3. Rozvíjení schopností "moudřejšího JÁ"

Každý z nás má v sobě své "moudřejší JÁ". Zdroj naší moudrosti, který je potřeba posílit a který se dokáže s výzvami vypořádat tak, že aktivuje naši vnitřní sílu. Cokoli se nám v životě děje, tak můžeme vnímat jako dar a příležitost. Můžeme změnit úhel pohledu. "Moudřejší JÁ" přináší pozitivní emoce jako je zvídavost, empatie, kreativita, radost, klid a cílená akce. Díky tomu dokážeme podávat lepší výkony a cítíme se v životě šťastnější a spokojenější. 

Stejně tak jako k malování jakéhokoli obrazu potřebujete 3 základní barvy, tak naše "moudřejší JÁ" ke zvládnutí jakékoli životní výzvy potřebuje 5 základních schopností. K těmto schopnostem patří Empatie, Objevování (zvídavost), Inovace, Navigace a Aktivace. Postupně se naučíte posilovat všech 5 těchto schopností a budete vědět, kdy kterou použít tak, abyste dosáhli co nejlepších výkonů. 


Vytvoříte si nové návyky, kterými nahradíte stará omezující přesvědčení. Naučíte se, jak snadno vše aplikovat ve svém životě. Pocítíte úlevu a uvolnění. Váš život získá nový rozměr.

Začít můžete tím, že zjistíte, jak jste na tom se svými sabotéry a kteří z nich vás nejvíce ovlivňují. 

Test sabotérů můžete absolvovat zdarma a zabere cca 20 min vašeho času. 


Pozitivní inteligence: Proč je PQ tak důležitá pro vaši kariéru i vztahy

Shirzad Chamine

Každý máme svůj vnitřní kritický hlas, který nemilosrdně hodnotí naše každodenní situace. Když řešíme nějaký konflikt, hlavou se nám honí myšlenky, které mají moc negativně ovlivnit naše následné jednání. Shirzad Chamine přichází s přelomovou teorií, jež odhaluje fungování těchto vnitřních hlasů, jejich původ a dopad na kvalitu našeho života.

Máte tendenci kriticky soudit druhé, unikat před problémy nebo se úzkostlivě starat jen o to, aby vás ostatní měli rádi? Pak váš život velmi pravděpodobně ovládají vaši sabotéři. Pozitivní inteligence vám odhalí, jak můžete tyto své vnitřní nepřátele porazit a zlepšit tak svůj pracovní i osobní život. Více o tom, jak na to se dočtete v této knize...