Na cestě za pokladem

17.03.2021

O síle prostředí a mapě našich vztahů.

Přichází jaro, příroda se probouzí, míza stoupá do korun stromů. Na povrchu se zdánlivě nic nemění, pod zemí už je ale živo. Stejně tak to může být i v našich životech. Řada z nás je možná právě uzavřená tak trochu ve svém světě nebo v nějaké své sociální bublině. Zvenku se možná zdá, že je vše stále stejné a nic se nemění. Jaké je to ale uvnitř?

Být izolovaní nebo ve spojení? A jak být ve spojení, když se zdá, že nás stále něco rozděluje? Je velmi snadné v tuto chvíli zapojit hodnocení a ukazovat kolem sebe, kdo všechno může za to, že nemohu být ve spojení s lidmi, na kterých mi záleží. Kdo může za to, že jsem ve velmi úzkém spojení se stále stejnými lidmi. Kdo může za to, že se některá spojení nadobro zpřetrhala. Zdá se to tak snadné a tak jasné... To je ale jen vnější pohled.

Pojďme se podívat hlouběji, ke kořenům. Je to opravdu tak jasné? Kdo skutečně rozhoduje o tom, s kým jsem ve spojení? Kdo je zodpovědný za kvalitu a podobu mých vztahů? Opravdu za to může někdo zvenčí? Nebo snad nepříznivé okolnosti? Co když budeme skutečně upřímní sami k sobě? Jaké je to potom? A jsou naše odpovědi stále stejné?

A co když připustíme, že jsme to my, kdo má plnou zodpovědnost za svět, který kolem sebe tvoříme? Jak to změní náš pohled?

Zveme vás k malému experimentu:

  1. Vezměte si papír, ideálně velikost A4. Doprostřed papíru napište "JÁ", můžete kolem sebe udělat malý kruh, abyste jasně vymezili své hranice. 
  2. A teď popřemýšlejte, s jakými lidmi jste ve spojení a začněte jejich jména (mohou to být i skupiny lidí, třeba z nějaké komunity či kroužku) zapisovat na papír. Vzdálenost na papíře odpovídá tomu, jak vnímáte blízkost daného vztahu. Jména těch nejbližších budou v úzkém kruhu kolem vás, vzdálenější přátelé, známí, příbuzní nebo spolupracovníci budou od vás dále i v prostoru na papíře.
  3. Následně pomocí čáry vyjádřete své spojení s daným člověkem. Tlustá čára může symbolizovat velmi intenzivní spojení. Naopak čára přerušovaná může vyjadřovat to, že s daným člověkem jsme v kontaktu spíše sporadicky.
  4. K jednotlivým čarám pak připište, o jakou formu spojení vlastně jde. Jste s daným člověkem v kontaktu osobně? Telefonicky, jak často? Anebo se váš vztah překlopil do online prostředí? Jaký je vlastně aktuální stav a podoba vašich vztahů?
  5. Pomalu nám vzniká mapa. Mapa našich vztahů. A možná už sami vidíte, jestli je to mapa, která vede k pokladu anebo jestli je to nějaká starší verze, podle které můžete spíš zabloudit a k cíli vás nedovede. Co ukazuje vaše mapa? Možná je čas na její aktualizaci...
  6. Máte-li chuť a potřebu, můžete si nyní vzít nový čistý papír a vytvořit novou mapu, která odpovídá tomu, jak to v životě chcete a dovede vás k pokladu.

Tím pokladem jsou naše vztahy. Fungující, dlouhodobé, udržitelné. Vztahy, o které se můžeme opřít. Vztahy, na kterých nám záleží. Vztahy, které nás podporují a jsou zdrojem energie. Už víte, jak na to. 

A teď zbývá jen jediné, vydat se na cestu...