5 tipů, jak tvořit udržitelná předsevzetí

24.01.2021

"Letos to dám...," říká si řada z nás na přelomu roku. Pomalu se blíží konec ledna a na novoroční předsevzetí se mnohdy začíná prášit. Čím to, že to tak často bývá? Jak udržet novoroční předsevzetí v chodu a je to vůbec reálné? Určitě ano a může k tomu pomoci několik věcí.

1) Zaměřme se na to nejdůležitější. Rozhodněte se pouze pro věci, jež jsou v souladu s Vašimi dlouhodobými prioritami a životními hodnotami. Zvažte, jaký nový návyk může mít dopad na váš život. V čem je to pro vás důležité. Některá novoroční předsevzetí pro vás mají osobní přesah, jiná jsou davová a máme tendenci je brát za svá jen proto, že to tak dělají jiní.

Tip: Year compass - brožura, která je zdarma ke stažení pro účely každoročního bilancování a může napomoci při výběru předsevzetí, která nám budou sloužit.

2) Udělejme si to vyhratelné. Stanovení realistických cílů je motivující. Každý dosažený výsledek člověku dodává chuť jít za dalšími. Prověřme, zda máme odhodlání na sto procent. Postupujte po malých krocích. Velké cíle jsou skvělá věc, je ale dobré mít na paměti, že každá cesta začíná prvním krokem. Soustřeďte se na přítomnost a ptejte se, co pro splnění svého cíle mohu udělat právě TEĎ? Položme si otázku, co nás na tom baví. Velmi užitečné je podívat se na naše předsevzetí optikou tzv. "trojité hry". To znamená - Přinese nám to výsledky? Je to zároveň něco, co nás posune v naší cestě za mistrovstvím? A v neposlední řadě - dělá mi to radost?

Tip: Existuje výzva jednoho kliku (dřepu) - Minizvyky. Když chci posílit fyzickou kondici, je lepší udělat každý den alespoň jeden klik či dřep, než nedělat nic.

3) Nekomfortní zóna je místo, kde se člověk efektivněji rozvíjí v případě, že je kousek za zónou komfortu. Když je v pohodlíčku, nepřekonává se. Těžko bude cestou k otužení teplá vana s éterickým olejem. A naopak když je nekomfort velmi silný, může to také zabraňovat rozvoji. Pokud se chce například maminka na mateřské rozvíjet ve vystupování před lidmi může být lepším začátkem ženský kruh 5 osob než stage na Colours of Ostrava. I nekomfort ale můžeme mít rádi, když se ztotožníme s myšlenkou, že výzvy nás učí a posilují.

Tip: Biohacking - jež naplňuje potenciál lidského těla

4) Chyby jsou výborným materiálem k učení. Perfekcionismus může být tím, co nám kazí novoroční předsevzetí. Když to není dokonalé, tak to nestojí za to. "Včera jsem vynechal, tak to za to už nestojí", říkají sabotérské hlasy v naší hlavě. Možná máte i jiné sabotéry. Místo toho může být chyba kámoš, který vás upozorní na vaše rezervy a stane se motorem na vaší cestě. Změnu jde udělat jedině teď. Minulost ani budoucnost nyní nezměním. Pojďme si tedy modifikovat nebo stanovit naše předsevzetí právě dnes.

Tip: Muž, který sázel stromy je útlá kniha příběhu o lidské vytrvalosti.

Test svých sabotérů si může zdarma udělat na: https://www.positiveintelligence.com/assessments/.

5) Ve dvou se to lépe táhne. Parťák, jež chce zavést stejné změny může být velice podporujícím prvkem vašeho prostředí. Máte s kým sdílet úspěchy i prohry. Dobrý parťák vás podpoří, jeho úspěchy vás mohou motivovat, je s kým slavit. Reflexe, včetně kroku učení se z chyb je klíčem úspěchu. Progress game se jmenuje nástroj spočívající v tom, že si s parťákem zavoláte každý den ve stejnou dobu na pár krátkých minut a položíte si 3 - 5 předem dohodnutých neměnných otázek. 

Tip: Pokud si chcete výsledky sledovat sami, může pomoci buzerlístek od Petra Ludwiga z knihy Stop prokrastinaci.

Parťákem může být i kouč. Můžete nás kontaktovat. 

Tak ať se i vaše sny plní a nebojte se si nějaké to předsevzetí dát i letos, klidně i v průběhu roku - třeba právě dnes. Můžeme také modifikovat Novoroční předsevzetí dle lednových zkušenosti. Zapracovat zkušenosti může být užitečnější přístup než se na vše vykašlat, protože to není dokonalé. A na konci roku si můžete říct: "Letos jsem to dal/a...".